Bardzo ważne informacje

Fundusze Europejskie dla Małopolski - 1,54 mld EURO na lata 2021-2027

Opublikowano: 18.01.2021

1,54 mld EURO to kwota proponowana dla Małopolski w ramach nowej perspektywy finansowej. Szczegółowe informacje na temat planów inwestowania funduszy UE w regionie poznamy 26 stycznia 2021 r. podczas konsultacji Umowy Partnerstwa.
Zgłaszanie uwag do dokumentu będzie możliwe do 22 lutego br.

Aktualnie opracowane są projekty dokumentów, w których zostaną zapisane cele, na które będą przeznaczane środki z Funduszy Europejskich w najbliższych 7 latach. Najważniejszym z tych dokumentów jest Umowa Partnerstwa, której projektu będą dotyczyły najbliższe konsultacje społeczne.

Witold Kozłowski marszałek Małopolski

- powiedział Marszałek Witold Kozłowski 

Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie on konsultowany we wszystkich województwach.

Będziemy zabiegali o to, aby maksymalnie dużo środków trafiło do Małopolski. Budżet, którym ostatecznie będziemy dysponować zamienimy w konkretne inwestycje. Unijne wsparcie chcemy przeznaczyć między innymi na rozwój małopolskiego biznesu, służbę zdrowia, energetykę czy transport. To konkretne fundusze, które jeszcze bardziej przyspieszą rozwój regionu

Łukasz Smółka wicemarszałek Małopolski

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

 W jego opinii aktualny stan prac nad nowym okresem zarówno na poziomie UE i Polski, jak i programu regionalnego pozwala w miarę optymistycznie zakładać na dzisiaj, że pierwsze konkursy z nowego rozdania mogłyby ruszyć w II kwartale 2022 roku.

Potrzeby dobrze określone

Umowa Partnerstwa określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności, na którą w przyszłej perspektywie będziemy mieli 72,2 miliarda euro, oraz środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji o wartości 3,8 miliarda euro. Łącznie to około 76 miliardów euro.

Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. 

Polskie potrzeby rozwojowe nie są jedynym czynnikiem wpływającym na sposób inwestowania tych środków. Znaczenie mają również priorytety unijne, takie jak badania, innowacje, cyfryzacja, klimat i środowisko, a także rozporządzenia wydawane na poziomie UE. Wnika z nich, że na przykład 30% środków budżetu Unii Europejskiej powinno wspierać klimatyczne działania Unii – polityka spójności też musi się do tego przyczynić.

Z kolei środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zostaną skierowane na łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Skorzystają z niego województwa: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie i łódzkie.

Ile dla kogo?

Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej rozpoczynającej się perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw.

Jest już znany podział środków na poszczególne programy krajowe:

  • Infrastruktura i Środowisko – 25,1 mld euro (między innymi największe inwestycje infrastrukturalne, drogi, koleje, transport publiczny, ochrona środowiska)
  • Inteligentny Rozwój – 8 mld euro (między innymi innowacje, współpraca nauki i biznesu)
  • Wiedza, Edukacja, Rozwój – 4,3 mld euro (między innymi nauka, edukacja, żłobki, sprawy społeczne)
  • Polska Cyfrowa – 2 mld euro (między innymi cyfryzacja, sieci szerokopasmowe)
  • Polska Wschodnia – 2,5 mld euro (specjalna pula wsparcia dla województw Polski Wschodniej)
  • Pomoc Techniczna – 0,5 mld euro (wsparcie dla instytucji wdrażających fundusze UE)
  • Program dotyczący sprawiedliwej transformacji – 4,4 mld euro (pomoc w transformacji dla regionów górniczych: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubelskiego)
  • Program Pomoc Żywnościowa – 0,2 mld euro
  • Program Ryby – 0,5 mld euro
  • programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej – 0,56 mld euro.

Nazwy programów krajowych nie są jeszcze ustalone. Programy będą miały podobny zakres tematyczny do tych, które znamy z perspektywy 2014-2020, dlatego w powyższym zestawieniu użyto nazw dotychczasowych programów.

Czekamy na Twój głos

Umowa Partnerstwa trafi do konsultacji społecznych  już jutro – dokument można znaleźć na stronach  www.funduszeeuropejskie.gov.pl i www.gov.pl/web/fundusze-regiony. Od 19 stycznia do 16 lutego w każdym województwie odbędą się spotkania konsultacyjne online. Zgłaszanie uwag możliwe będzie do 22 lutego. Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej spotkają się na konferencjach online z marszałkami województw i partnerami społeczno-gospodarczymi w każdym województwie. Pierwsze spotkanie odbędzie się w województwie śląskim, a ostatnie – 16 lutego – w województwie kujawsko-pomorskim.

Kto i kiedy może wziąć udział?

Konsultacje będą odbywały się odrębnie dla każdego regionu kraju. W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec regionu zainteresowany dystrybucją środków europejskich w nowej perspektywie finansowej.

Konsultacje będą odbywały się on-line. Aby wziąć w nich udział wystarczy  zarejestrować się poprzez formularz zgłoszeniowy, który został udostępniony na Portalu Funduszy Europejskich. Tam też dostępny jest harmonogram spotkań.

Udostępnij zawartość na FacebookUdostępnij zawartość na TwitterUdostępnij zawartość na Linkedin